Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Rumänien, stl 17,25+ mm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter har nagg.
BESTICKSERVIS, silver, 34 delar, modell Rådhus, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 efterrättsgafflar, 8 efterrättsskedar, 2 smörgåsknivar, MGAB, Linköping 1980.
HANDVÄSKA, 14K guld, stickad guldtråd, safir, USA, början av 1900-talet, 11x14 cm, vikt 222,8 g.
Accessoarer Övrigt
RAKHYVEL, 14K guld, Kulta-ja hopeatuote, Finland, Lahti 1967, längd 80 mm, vikt 65,8 g, etui.
COLLIER, 18K guld, ametist, citrin, peridot turmalin, topas, iolit, längd 42 cm, vikt133,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade turmaliner, Italien, höjd 35 mm, vikt 26,3 g, stift/clips.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor, doserade, ca 3,5 - 9 mm, lås i platina, cobochonslipad granat, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 59 cm, vikt 52,9 g.
ENSTENSRING, platina, smaragdslipad diamant 1,87 ct, Cr(J)/IF, GIA Diamond Grading Report 2215398321, A. P. Shaps, Stockholm, stl 15,75+ mm, vikt 4,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,5 g, några diamanter med nagg, en diamant skadad.
MANSCHETTKNAPPAR, ovala, 18K guld, svarta diamanter ca 1,23 ctv, mått 17,6x11,8 mm, vikt 12,4 g.
RING, 18K vitguld, svarta diamanter ca 11,14 ctv, rubiner, briljantslipade diamanter 0,17 ctv, 18,25 mm, vikt 22,5 g.
ARMBAND, 18K guld, fasetterade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, justerbar längd.
ARMBAND, 18K guld, fasetterade smaragder, briljantslipade diamanterr ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, justerbar längd.
ARMBAND, 18K guld, fasetterade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, justerbar längd.
ENSTENSRING, silver, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kronan och inverterad natural på rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 12,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, vikt m9,6 g, clips/stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtslipade rubiner ca 1,13 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 43 mm, vikt 5,9 g.