Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2166539426, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K virtguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(G)/VS2, Guldsmedsmästarn i Göteborg, 2002, stl 15,75 mm, vikt 6,7 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 3,51 ctv, ca W-Cape/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 20,7 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI. Hans Rosin, Stockholm 2001, höjd 31 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
Visa varaSilver Övrigt
FRUKTFAT, silver, ingraverat Reimersholms Gamla Spritförädlingsaktiebolag, C.G. Hallberg, Stockholm 1917, ca 39,5 cm i diameter, vikt 989 g.
CARMOSÈRING, 14K guld, ovalslipad grön safir ca 2,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,4 g, en klo är skadad.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade gröna safirer ca 2,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,0 g, en diamant trasig och några har nagg.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,6 ct, TCr/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER odlade sötvattenspärlor ca 6,5-7 mm, lås i 18K vitguld, blå ovalslipad safir, 10 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,20 ctv, längd 85 cm vikt 48,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, snidad behandlad lila och grön jade, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 7 cm, vikt 11,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt grayvr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(K)/SI2, Markströms Guldsmed, Uppsala 1985, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på rondisten.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, diamanter med kulettfasett.