Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
RING, 18K vitguld, 10 navettslipade smaragder ca 0,60 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 6,6 g, några smaragder har små nagg.
RING, 18K vitguld, 6 navettslipade rubiner ca 0,50 ctv, 5 navettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, några rubiner har nagg.
RING, 23K guld, 18K guld, sockertoppslipad blå safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca Ca/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, slitage på safiren, inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad orange safir ca 3,5 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, 18K guld, lapis lazuli, 3 briljantslipade diamanter ca 0,045 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 50,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade ametister ca 20,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 42 mm, vikt 8,3 g, stift.
RING, 18K rodierat guld, 47 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 20,0 g
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, pärlemor, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS-SI, stift / clips, vikt 13,1 g.
BROSCH, 18K guld, lavacamé, mått 60 x 40 mm, vikt 26,7 g, nål ej i guld, pärlemor på baksidan som är sprucket, spricka i camédamen.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca Cr/SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 2,2 g, storleksändrad, en sidosten har liten skada vid rondisten.
RING, 14K vitgutd/guld, baguetteslipade diamanter 1,20 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, Story of Love, Guldfynd, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, originaletui.
RING, 18K rodierat guld, 4 prinsesslipade och 16 hexagonalt trappslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,6 g, ringen är i behov av rodinering.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fastterad droppslipad bergkristall, rubiner ca 0,70 ctv, 16 åttkantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 10,6 g, originaletui.
RING, 18K guld, rubelit 12,54 ct, peridoter 1,68 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, ovalslipad ametist 28,56 ct, emalj, vitt tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
RING, 18K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-P, antik, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en antikslipad och några rosenslipade diamanter har små skador.
COLLIER, 12K guld, opaliserande glas, antik, längd 39 cm, vikt 28,7 g, säkerhetskedja i 18K guld.
ARMBAND, 12K guld, opaliserande glas, antik, längd 16,5 cm, vikt 9,7 g, lagningar, senare lås och säkerhetskedja i 18K guld, två extra länkar ca 2,5 cm, vikt 1,0 g.