Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,64 ct, slitna fasettkanter, nagg och inneslutningar når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stift, 1,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.
COLLIER, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, längd 40,5/43 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, stjärnor, längd 25 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 4,8 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, droppformad mabépärla ca 19x13 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 27 mm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K guld, korridorlänk, Ceson Guldvaru, Göteborg 1960, bredd 11 mm, längd 19 cm, vikt 22,5 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
AKSEL HOLMSEN, collier, sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 38,5 cm, vikt 13,8 g, små emaljskador.
GUCCI, ring, Gucci Garden, Sterling silver, grön sten, stl 18,5 mm, smyckespåse, originalask.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,5 g, slitna klor.