Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/VS, vikt 4,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad tanzanit ca 1,3 ct, 12 baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, tanzaniten med nagg.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 4,5 g, litet nagg på safiren.
CARMOSÉRING, 18K guld / vitguld, rubin, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 14,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, orm, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 15 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,63 ctv ca W/VS, stl 14,75 mm, Wremps Silversmide, 1963, vikt 7,2 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, rökkvats, markasiter, höjd 55 mm, längd 42 cm, vikt 6,7 g, kedjan har några skadade länkar.
ARMBAND, förgyllt silver, filligran, camédamer, bredd 8-27 mm, längd 17,5 cm, vikt 13,2 g, BROSCH/HÄNGE, silver, camédam, immitationspärlor, mått 36x27 mm, vikt 8,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala sötvattenpärlor ca 12 mm, längd 108 cm, vikt 232,2 g, inget lås, knutet.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljantslipade ljusblå spineller ca 2 ctv, krokar, finska stämplar, etui, vikt 1,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,40 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-Cr/P, 1,4 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,0 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 2,0 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,38 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,2 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,7 g.