Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
COLLIER, 4 rader, rosa stenar, rosenkvarts och olika typer av agat, knutet, lås i vitmetall, längd ca 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca W/P, Iduna, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,7 g, knutet.
EFVA ATTLING, kors, sterlingsilver, kedja, kullänk 80 cm från Guld Carlsén, total vikt 31,1 g, signerad, ask.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 15 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,0 mm, knutet, lås i sterlingsilver, justerbar längd max ca 88 cm.
COLLIER, onyx, aventurinkvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 54 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 54 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika former, mindre grå kulor, delvis knutet, utan lås, längd ca 150 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, fasettslipade färgstenar, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 43 cm.
SPARRISSPADE, silver/metall, Frankrike, omkring 1900, längd 27,5 cm, vikt 192,2 g, små bucklor.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
TERESIA HVORSLEV, hänge med kedja, silver, Alton, Falköping 1968, längd 62 cm, vikt 25,7 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/SI, mått 25x70 mm, vikt 6,0 g, en diamant skadad.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, höjd 12 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, stl 16 mm, vikt 1,7 g.