Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, längd 47 cm.
BERNARD HERTZ, ring, 18K guld, rundslipad akvamarin, 2 rosenstenar, Stockholm 1919, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, akvamarinen har slitage.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 17 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, venezia, längd 42 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka färgade odlade sötvattenspärlor ca 10,0 mm, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametister, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 40,0 mm, vikt 6,4 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med fasetterade blå stenar, längd ca 44 cm, några stenar med skador.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, Örneus guldsmedja, Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 2 par, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 2 par, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,6 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 12,7 x 7,5 cm.
COLLIER, färgad blå kvarts, bl.a. bandagat, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 54 cm.
COLLIER, 6 rader, odlade sötvattenspärlor, gröna och blå stenar och mindre glaspärlor, lås i vitmetall, längd ca 50 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika former, delvis knutet, mindre kulor och lås i sterlingsilver, längd ca 46 cm.