Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter 1,53 ctv, TW-TCr(G-I)/VS1-VS2, vikt 1,7 g, stift, båda diamanterna har naturaler vid rondisten och ena har litet nagg vid rondisten.
HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,80-1,00 ctv, längd 7,5 cm, vikt 15,9 g, skada på mittstenen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,00 ct, trilliantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr/SI-P, stl 17,75+ mm, vikt 4,2 g, smaragd med inneslutningar som når ytan och nagg, diamanter med små skador.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 30,00 ct, ca 21,6x17,2 x12,1 mm, 6 åttkantslipade diamanter, Owen & Larsson, Djursholm ca 1940-tal, ca 0,12 ctv, stl ca 15,5 mm, vikt 16,0 g, ametisten har repor och nagg samt sitter aningen löst i sin fattning.
RING, platina, antikslipad diamant ca 1,65 ct, ca J-K/VS, briljanter och åttkantslipade diamanter, stl ca 16 mm, vikt 9,6 g, storleksändrad med inre skenor, 2 briljanter med större nagg.
BROSCH, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, mått 50 x 44 mm, vikt 22,6 g, smaragder med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/P1, 28 briljslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, mindre nagg på kuletten, extra fasett på rondisten, inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,76 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, smaragdslipad ametister ca 7,0 ct, briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, huggies, vikt 6,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 259 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TCr-CA/VS-SI, längd 16,2 cm, vkt 14,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 7,5 mm, hänge i 18K guld, guldvikt ca 9,2 g, lås i silver, längd 48 cm,
COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Yellow/SI, gula och vita diamanter ca 0,23 ctv, längd 38 -45 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 ovalslipade smaragder ca 4,80 ctv, 68 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 17,4 mm, vikt 4,8 g, stift/clips, smaragderna med inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, rubin ca 0,65 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI Wien, Österrike, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,6 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.