Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
RING, guld / silver, triangulärt gammalslipad diamant ca 1,00 ct, antik, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 antikslipade diamanter 4,15 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 1,65 ct, ca TCr(I)/VS, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, Juvelateljen Evert Lindberg, Älvängen 1979, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g, flera diamanter med nagg och skador samt slitna fasettkanter, slitna fattningar.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, grön cabochonslipad turmalin, åttkantslipade diamanter, odlade pärlor, 2-radig, pärlor ca 7,7 mm, längd 36 cm, vikt 59,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI-P, höjd 16 mm, huggies, vikt 2,7 g.
RING, 18K 3-färgat guld, ledad ringskena, briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, 14 briljanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 20,75 mm, vikt 17,1 g, dom små diamanterna rör sig i sina fattningar, mittsten med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Wissings Guld, Linköping 1990, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 103 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 50,8 g, någon diamant med ytliga inneslutningar.
HÄNGE MED KEJDA, 18K guld/vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS-SI, höjd på hänget 20 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 30,6 g.
RING, 18K vitguld, 248 briljantslipade diamanter ca 5,16 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g, 1 diamant skadad, några med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, 14 carréslipade citriner ca 4,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, flera citriner skadade och rör sig i fattningen.
RING, 18K guld, delvis matterad yta, 23 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,8 g.
CARMOSÉRING, 18K roséguld, smaragdslipad ametist 4,72 ct, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, dropp - och briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, varav mittstenen ca 0,28 ct, ca W-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 2,17 ctv, längd 18 cm, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TCr(I)/SI1, 38 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen med en innelutning som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 11,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 24 mm, vikt 7,4 g, stift.