Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
RING, 14K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TCa/VS, (bruna serien), stl 21,75 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 7-radigt, fasetterade safirer, rubiner och smaragder, justerbart snöre, vikt 89,0 g.
RING, 14K guld, syntetisk rosa safir, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, safiren har slitna fasettkanter samt skadad kulett.
ÖRHÄNGEN, silver, del i 18K guld, fasetterade diamantskivor, höjd 40 mm, vikt 6,0 g, krokar, en diamant saknas, några diamanter har nagg och små skador.
CARMOSÉRING, 9/18K guld, rosenslipade diamanter, rosa safirer, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, flertalet stenar har nagg och skador.
ATELJÉ MINOWA, hänge, sterlingsilver, Stockholm 1994, höjd 71 mm, bredd 40 mm, vikt 15,7 g.
KULTATEOLLISUUS KY, hänge med kedja, silver, Finland Turku 1971, höjd på hänget 5,87 cm, längd på kedjan 64 cm, vikt 23,9 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 38 cm, vikt 3,4 g, diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,7 g, enstaka diamanter med mindre skada.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, diamanter med nagg på kuletten.