Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17+ mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-7 mm, doserat, lås i silver med pärla och markasiter, längd 55 cm, vikt 14,7 g.
STIGBERT, hänge / brosch, 18K guld, bergkristall, 1948, Engelbert, bredd 40 mm, vikt 9,6 g, signerad.
RING, 18K vitguld, 31 briljant och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg, en diamant skadad.
RING, 18K guld, 8 briljanter ca 0,08 ctv, stl 18 mm, B A Konstgjuteri, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, safir, 12 diamanter ca 0,40 ctv ca Cr/SI, skadad sten, briljantslipade bortsett från en utbytt åttkantslipad sten, vikt 4,1 g. Storlek 17,75 mm
BROSCH, silver, odlad epärlor, markasiter, mått 35x45 mm, vikt 13,5 g, något skev nål.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-TCr/SI-P, vikt 2,9 g, etui, diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, Stockholm 1912, mått 4,4 cm, vikt 5,4 g, diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, G Dahlgren & Co, Malmö 1966, mått 4,5 cm, vikt 7,5 g.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/P, Stockholm 1967, stl 18 mm, vikt 7,6 g, diamanten med liten skada invid bordet samt nagg på kuletten.