Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en skadad klo, slitna fattningar.
RING, 14K vitguld, rubiner, åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr, diamanter med kulettfasett.
RING, 14K guld, smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-LY/SI, stl 18 mm, vikt 5,1 g, diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 8,4 g, en diamant med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade och briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
RING, 18K guld, navettslipad akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, 2,1 g, diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad akvamarin 6,2 x 8,1 mm, ca 1,30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct totalt, ca TW/VS, mått 3,0 x 1,4 cm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, lås i silver, längd 45 cm, knutet, vikt 29,5 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med markasiter, längd 58 cm, knutet, vikt 17,8 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K guld, rubiner ca 0,36 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,9 g, ett antal rubiner med mindre nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade odlade doserade pärlor ca 4-7 mm, lås i 14K guld, längd 42 cm, vikt 11,4 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm, vikt 12,0 g, knutet.