Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 februari 2023
Klockor Tärnan
TÄRNAN, herrur, 34,5 mm, Boett nr. 656423, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950.
TISSOT, Visodate, Seastar Seven, damur, 19,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 92340, silver (0,800), ankargång, saknar glas, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1920.
LORUS, herrur, 34 mm, Boett nr. V732-X192, stål, quartz (går ej), mineralglas, datum, Perlonband, ca 1995.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, damur, 17 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1940, metallänk ej original.
TISSOT, PR 516, Cal 782-1, Serie nr. 12823631, Boett nr. 41620/42620-3X, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
Klockor Citizen
CITIZEN, Crystal Seven, Serie nr. 00300626, Boett nr. 4-521391-K/61-5404, herrur, 36 mm, gulmetall, automatisk, mineralglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, ca 1970.
POLJOT, herrur, 32 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
MARKER, damur, 25 mm, Boett nr. QA-654, gulmetall, quartz (går ej), mineralglas, datum, ca 1980, metallänk ej original.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Precision, Boett nr. 111617, damur, 14,5 x 22 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1935, metallänk ej original.
FICKUR, "Breguet", 51,5 mm, Boett nr. 31177, silver (0,800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Cal 40,6L.T, Serie nr. 6630348, Boett nr. 7445454, silver (0,800), ankargång, ca 1926.
Klockor Camel
CAMEL, Trophy, Adventure Watch, Multifunction (10ATM), Boett nr. 136.121-129, herrur, 36 mm, stål, quartz (går ej), mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, läderband, ca 1994.
ROSE & SON, London, fickur, 56 mm, Boett nr. 468, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, saknar ytterboett, bucklor, ca 1800, nyckel, kedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4497690, Boett nr. 5339656, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Waltham
WALTHAM; fickur, 51 mm, savonett, Cal 418 (14 size, 15 stenar), Serie nr. 18195140, Boett nr. 4138693, gulmetall, ankargång, saknar glas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1911.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 161, Serie nr. 13025734, Boett nr. 141 25, stål, ankargång, skadad boett, ca 1952.
L.U.C, fickur, 51 mm, Boett nr. 81792, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.