Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 februari 2023
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 161, Serie nr. 17108427, Ref nr. CK 1180, Boett nr. CK 1180, stål, ankargång, utbytt ögla, ca 1959.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4182619, Boett nr. 5211233, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
Klocktillbehör Omega
BOX, till Omega armbandsur, röd, 265 x 75 x 31 mm, skadad, ca 2000, ytterkartong.
FICKUR, 56,5 mm, Verk nr. 2073179, Boett nr. 2996021/8891, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, boett signerad "Björn", bucklor, ca 1930.
TERASSE, fickur, 50 mm, Boett nr. 882471, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 1329354, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
OMEGA, fickur, 52 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5011013, Boett nr. 5826099, silver (0,800), ankargång, glas löst, skadad urtavla, ca 1917.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2297993, Boett nr. 3064853 / 6747, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
CERTINA, Blue Ribbon, "Volvo 1927-1977", Boett nr. 913.1218.41, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, ca 1977, metallänk ej original.
CERTINA, Argonaut 220, Cal 25-661, Serie nr. 7492507, Boett nr. 5306.220, herrur, 32,5 x 31,5 mm, doublé (20 micron, delvis bortnött), automatisk, plexiglas (skadat), datum, defekt, gravyr, ca 1968.
LONGINES, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 1100988, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i metall.
KEI, herrur, 30,5 mm, Cal AS 1002/984, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.