Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, korall, svarta diamanter pärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Italien, höjd 80 mm, vikt 11,3 g, krokar med stopp.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6,2 mm, magnetlås, knutet, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, förgyllda markasiter, höjd 70 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, barocka odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, knutet, längd 50 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, citrin, korund, bergkristall, pärlor, Italien, höjd 73 mm, vikt 17,0 g, krokar med stopp.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, rosa, knutet, längd 70 cm.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ctv, W(H)/SI1, inskription GIA 1159045454, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,0 g, två prinsesslipade diamanter har små skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, doserat, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, blågrön, pyrit, knutet, längd 100 cm
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, grå och blå, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, vit, gul, lila, längd 40-45 cm + 6 cm, vikt 6 g.