Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ÖRHÄNGEN, 14K/18K vitguld, 2 blå safirer, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TCa(bruna serien)/SI, höjd 21 mm, stängbara krokar, vikt 6,4 g.
BROSCH, 9K guld, 3 ametister, fröpärlor, tidigt 1900-tal, längd 45 mm, vikt 4,0 g, nål i gulmetall, 1 fröpärla saknas och flera har slitage, ametisterna har små nagg, etui.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 5,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, fleximodell, diameter 28 mm, vikt 7,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, emalj, sköldpadda, höjd på hänget 5,8 cm, längd på kedjan 80 cm, vikt 23,2 g, emaljskador.
COLLIER, doserat, korallkulor 8,9-15,9 mm, lås i vitmetall, längd 58 cm, vikt 86,5 g.
HÄNGE, 14K guld, månsten, citrin, granat, safirer, turmaliner, ametister, höjd 40 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, dolk, sterlingsilver, delvis svart rodierat, rubiner, svarta briljanter, höjd 34 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, svartrodinerat sterlingsilver, dödskalle, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 54 cm, vikt 14,7 g.