Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca G-H/VS, stift, vikt 1,7 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,19 ct, ca TW/VS, mått 3,66x3,75x 2,25 mm, litet nagg på kuletten.
MANSCHETTKNAPPAR, förgyllt sterlingsilver, lila och vit emalj, Marius Hammer, Bergen, vikt 12,0 g, små emalj skador.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Aksel Holmsén, Sandefjord, längd 54 mm, vikt 7,1 g, emaljskador.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, vit och svart emalj, Aksel Holmsén, Sandefjord, längd 60 mm, vikt 7,9 g, emaljskador.
COLLIER, 3-radigt, fasetterad onyx, längd 64 cm, vikt 46,6 g, dobbar som passar till Lynggaard.
COLLIER, färgstenar, odlade sötvattenspärlor, längd 144 cm, vikt 114,2 g, dobbar som passar till lynggaard.
COLLIER, delvis färgade odlade sötvattenspärlor, längd 55 cm, vikt 39,1 g, dobbar som passar till lynggard.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5-7 mm, lås i silver med imitationspärla, längd 55 cm, knutet, vikt 27,3 g.
COLLIER, koraller, lås i gulmetall, längd 50 cm, vikt 32,4 g, några koraller med små skador.
COLLIER, silver, svart agat, kulor av onyx 6 mm, höjd på hänget 7 cm, längd 52 cm, vikt 46,4 g, skadad sten.
COLLIER, odlade pärlor ca 5,9 mm, kulor av nefrit ca 8 mm, lås i förgylld metall, längd 88 cm, vikt 71,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Tahitipärlor, ca 9,25 mm, höjd 18 mm, vikt 3,1 g, krokar.
COLLIER, 7-radigt, fasetterade safirer, rubiner och smaragder, justerbart snöre, vikt 89,0 g.