Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
RING, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,72 ct, W(H)/SI1 enligt stenkuvert från IGI 478198223, briljanter ca 0,38 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragder ca 0,49 ctv, briljanter ca 0,19 ctv, bredd ca 6,5-2,5 mm, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, några smaragder har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,22 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, diameter ca 10 mm, stift, vikt 3,7 g, ena diamanten har nagg vid kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, mindre briljanter ca 0,43 ctv, mått ca 7,4x7,3 mm, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten har mindre nagg vid kuletten.
EFVA ATTLING, armband, You & me bracelet, 18K guld, briljantslipade diamanter 0.06 ctv, ca TW/SI, längd 15/17/19 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
EFVA ATTLING, ring, Wide & stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 12,5 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, ametist, peridot, turmalin mm, förgyllda markasiter, längd 17 cm, vikt 8,8 g, några färgstenar med nagg.
RING, 18K vitguld, akvamariner ca 2,80 ctv, safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, några stenar med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 3,37 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 22 mm, vikt 4,2 g, krokar med stopp, akvamariner med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 14 mm, längd 40-44X cm, vikt 4,1 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,59 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, safir med nagg.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
TIFFANY & CO, collier, Heart Tag Toggle, sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 74,3 g, smyckespåse, originalkartong.
GUCCI, collier, sterlingsilver, stelt, höjd på hänget 3,2 cm, mått på halsring 12,5x12,9 cm, vikt 40 g, smyckespåse, originalask.
KALEVALA KORU, brosch, silver, rosenkvarts, Finland 1964, diameter 44 mm, vikt 15,6 g.