Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
BVLGARI, hänge, Bvlgari Tondo, Sun pendant, 18K guld/stål, läderrem med lås i 18K guld, längd 38,5 cm, vikt 28,1 g, oriiginaletui.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. EU5311, stl 17, vikt 31,6 g, slitage, reparerad, certifikat, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct ca W-Cr/VS, 9x10,7 mm, vikt 5,1 g, några diamanter skadade.
HÄNGE, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 21x10,5 mm, vikt 3,9 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, sliten rodinering, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca R-W/VS, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten med inverterade naturaler på rondisten, andra diamanten med nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K vit/roséguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,73 ct ca TW/VS, höjd 26 mm, vikt 2,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, 230 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt11,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,14 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vit/roséguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, mittstenen har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,25 mm vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, höjd 24 mm, vikt 2,4 g, stift, en diamant har litet nagg vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, en sidosten har nagg på kronan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,7 g, någon enstaka diamant har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/VS2, IGI Diamond Report 478198221, briljanter ca 0,40 ctv, mått hänge ca 10,8x10,8 mm, längd kedja 45 cm, totalvikt 2,9 g, den större diamanten har en inneslutning som bryter igenom ytan.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, safiren har små nagg och inneslutning som når ytan.