Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-CR/VS-SI, Stockholm 1957, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
CARTIER, ring, platina, briljantslipad diamant 1,04 ct, W(H)/VS1, GIA 5111128667, 38 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, serienr. VH1298, stl 17,25 mm, vikt 6 g, certifikat, originaletui.
RING, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 8,6x9,2 mm, rosenslipade diamanter, Axel Jonssons, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, orientalisk pärla med skada.
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K guld, serienr. BMS322, stl 19 mm, vikt 35,8 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stift med clips, vikt 7,1 g, en diamant sakndas.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/SI-P, mått 12x30 mm, vikt 5,1 g.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, serienr. OK0688, stl 18+ mm (57), vikt 13,1 g, originaletui.
CARTIER, manschettknappar, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. HK4364, vikt 22,2 g, originaletui.
RING, 9K guld, delvis rodinerat, korall, safirer, 66 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,75 mm, vikt 13,8 g.
RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter 0,92 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 3,65 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3.9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 2,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,2-12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 15,7 mm, vikt 8,5 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/P, stift.