Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 50 cm, vikt 4,4 g.
CARMOSÈRING, 14K guld, ovalslipad safir, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop, 18K vitguld, fasetterad grön ametist, briljantslipad diamant 0,015 ct, höjd 22 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 16K vitguld, colombianska smaragder ca 2,20 ctv, GCS report 5782-1806, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, bredd 11,5 mm, längd 17,5 cm, vikt 24,4 g, flera diamanter har skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, platina, cabochonslipade colombianska smaragder 10,32 ctv, GCS report 81301-80, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, höjd 24 mm, vikt 7,4 g, stift, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg och skador.
RING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 1,40 ct, GCS report 81301-80, trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade rosa, blå och gula safirer ca 2,80 ctv, Olivier Boccassini, Paris, stl 15,75+ mm, vikt 6,8 g, små nagg på safirerna.
ENSTENSRING, 18K vitguld, asscherslipad safir 1,50 ct, IGI certifikat 1L127681, Platina Stockholm, 2005, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen och påhängen, Star, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv, (0,36 ct + 0,36 ct), TW/VS, höjd 21 mm, vikt 7 g, stift.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop Lace, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW/VS, höjd 22 mm, vikt 5,9 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Dew drop, 18K guld, phrenit, Torun Bülow- Hübe, längd 79 cm, vikt 14,6 g.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 3,40 ctv, ca W-CA/SI-P, Selanders Guld & Silversmidesaffär, Ystad 2022, stl ca 17,5 mm, vikt 13,7 g, etui, flera små nagg och små skador.
RING, 18K guld, emalj, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,0 g, mindre emaljskador.
CARTIER, armband, Love bracelet, 18K vitguld, ref.nr B6032520, serienr. QX1196, stl 20, vikt 27,8 g, kvitto, originaletui.
CARTIER, armring, Ecrou de Cartier, 18K guld, serienr. GIG050, stl 19, vikt 30,7 g, certifkat, orginaletui.