Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
COLLIER, kulor av lapis lazuli, doserat, lås i sterlingsilver, längd 86 cm, knutet, vikt 60,6 g.
Ädelstenar Övrigt
MORGANIT, kvadratiskt fasetterad, 13,94 ct, 13,7x13,0x10,9 mm, ljus färgton, öppna inneslutningar som når ytan, nagg.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, doserat, lås i silver med immitationspärla, längd 48 cm, knutet, vikt 29,7 g, skadad immitationspärla.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,50 ctv. ca TW-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, några diamanter med nagg, en iamant något lös i sin fattning.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/P, vikt 1,6 g, stift och snurrebussar i 18K vitguld, diamanterna har nagg.
BROSCH, 18K guld, halv flodpärla ca 6,5 mm, Carl Peter Broström, Norrköping 1868, längd 38 mm, vikt 2,1 g, omarbetad, senare nål.
RING, 18K guld, emalj, rosenslipad diamant, Carl Fridolf Ekholm, Helsingfors 1872, stl 17 mm, vikt 1,9 g, emaljskador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 0,60 ctv, stift, vikt 1,3 g, ej snnurrebussar.
RING, 18K guld, ametist, Jakobssons Guldsmedsaffär, Nyköping, stl 16 mm, vikt 6,3 g, litet nagg på ametisten.
RING, 18K guld, pansar, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-6,8 mm, lås i sterlingsilver, längd 48 cm, knutet, vikt 27,0 g.