Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, knappformade odlade sötvattenspärlor, grön sten, stift, längd 7,5 cm, vikt 12,7 g
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, guldfärgat lås, knutet, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, ametist, färgad kvarts, hematit, silverfärgat lås, trädd på vajer, längd 46 cm.
COLLIER, onyx, ametist, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 67 cm.
COLLIER, rosenkvarts, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
RING, 18K guld, rubiner, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,21 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 7,5 mm, detaljer i 18K guld, längd 44 cm, dobbar, ej lås.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 17,5 mm, vikt 5,8 g, stift/clips.
PÄRLCOLLIER, lås i 14K guld, smaragder, diamanter, flerradig, längd 39 cm, vikt 50,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3 g.