Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, mörkblå emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
RING, 18K vitguld, 50 st briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, diamanterna har ytdefekter och skador.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljant - och äldre briljantslipad diamant ca 0,56 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, sliten fattning.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, smaragder ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 1,9 g, flera smaragder med nagg.
COLLIER, silver, bergkrsitall, Victor Janson, Lindesberg 1967, längd 40 cm, vikt 11,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,1 g.
RING, fjäril, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TCr-TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 19,22 ctv, rundfasetterade, flera med nagg och skador, några med andra slipningar.