Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
COLLIER, färgade barocka odlade sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 47 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor och kvartskulor, delvis knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 45 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/SI-P, illusion plate, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/SI-P, illusion plate, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
EMALJÄGG, silver, 14K guld, vinröd emalj, smaragder ca 0,56 ctv, Ryssland, höjd 20 mm, vikt 4,4 g.
EMALJÄGG, hänge, silver, 14K guld, vit och svart emalj, rubin, smaragd, Ryssland, höjd 22 mm, vikt 4,9 g, rubin med skada, nagg och slitna fasettkanter, smaragd med nagg.
RING. 18K guld, odlade pärla 8,2 mm, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1961, stl 15,5 mm, 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, lås och delar i 18K guld, längd 45 cm, vikt 39,5 g.
BROSCH, sterlingsilver, järn, citrin, Ulla Holm, Blå smedjan, Mantorp 1993, längd 10,5 cm, vikt 15,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 8,0-8,5 mm, lås i delvis förgyllt silver, ljustarbar storlek, knutet, vikt 54,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W-TCr/SI-P, illusion plate, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, ca TW/P, illusion plate, längd 46 cm, vikt 1,4 g, inneslutningar som når ytan.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/SI-PM, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1944, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g, ena diamanten har inneslutning som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-8,9 mm, lås i silver, längd 56 cm, vikt 31,0 g.
BROSCH, fågel, silver, markasiter, röd glassten, mått 37x32 mm, vikt 6,6 g, litet skada på glasstenen.