Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, grön sten, odlade pärlor, längd 45 cm, pärlor ca 4,5-5 mm, vikt 34,0 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, safir, diamanter, odlade pärlor ca 7-5-8 mm, längd 46,5 cm, vikt 44,1 g, låsåttan behöver åtgärdas.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, rosenslipad diamant, odlade pärlor, doserat, pärlor ca 2,6-7,2 mm, längd 44,5 cm, vikt 15,2 g.
BROSCH, 18K guld, häst, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, mått 30x45 mm, vikt 8,4 g.
ENGELBERT, ring, Wave, 18K guld, champagnefärgade diamanter 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
BROSCH, 18K guld, häst, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, mått 25 x30 mm, vikt 6,7 g.
HÄNGE, 14K guld, vit emalj, rosenslipade diamanter, hårgömma, mått 18x28 mm, vikt 6,7 g, diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,25 mm, lås i silver, längd 55 cm, vikt 12,7 g.
RING, 14K guld, smaragder, turkoser, rubin och safir, stl 18 mm, vikt 5,4 g, stenarna har små nagg och skador.
COLLIER, 18K, 12 blå navetteslipad safirer, längd 42 cm, vikt 3,5 g, kedjan är lagad med lödning.
RING, 18K vitguld, pansarlänk, åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, stl ca 18,25 mm, vikt 10,9 g.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/SI, stift, vikt 0,3 g, saknar snurrebuss, nagg på kuletten.
RING, 18K guld, turmalin, rosenslipade diamanter, stl 14,5 mm, vikt 2,7 g, turmalinen med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, 22 st baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/P, safirer ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 2,0 g, diamanterna har ytdefekter och skador.
RING, 18K roséguld, 50 st briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, diamanterna har ytdefekter och skador.
BROSCH, 18K guld, huvudkrona 2,7 x 1,4 cm, 19 rosenslipade diamanter ca 0,22 ctv, nagg och skador, Malmö 1904, vikt 3,4 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,25 ct, ca Ca/P, mått 4,12 x 4,14 x 2,35 mm, nagg på kuletten och vid rondisten.
STEN & LAINE, ring, sterlingsilver, bergkristall, justerbar storlek ca 17,5 mm, 1974, vikt 7,6 g.