Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2022
RING, 18K vitguld 40 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 21,0 g.
KARL-HEINZ SAUER, armring, sterlingsilver, Mörbylånga 1975, vikt 66,8 g, signerad. (d)
KARL-HEINZ SAUER, armring, sterlingsilver, Mörbylånga 1977, vikt 48,9 g, signerad. (d)
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2007, stl 15,75 mm, vikt 7,5 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, 2015, serienummer AUX304, stl 17, vikt 31,3 g, slitage, skruvmejsel, originaletui, yttarkartong, certifikat.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 12,2 g, gravyr, några diamanter med nagg på kuletten.
ENGELBERT, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, Stockholm 2001, stl 18 mm, vikt 5,9 g.
GERT THYSELL, armring, silver, ametister, Gussi, Malmö 1962, diameter ca 6,5 cm, vikt 25,6 g, något skev.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, armband, 5 rader, 18K guld/ sterlingsilver, lås 18K guld, diameter 11,2 mm, längd 18 cm, totalvikt 13,0 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, Love Ring 3, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, mindre slitage, originalask, smyckespåse.
OLE LYNGGAARD, ring, Love Ring 3, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, mindre slitage, originalask, smyckespåse.
OLE LYNGGAARD, ring, Love Ring 2, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 5,6 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, Hearts Small, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, W/VVS, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, akvamariner, stift, längd 51 mm, vikt 11,7 g, diamanter av lägre kvalitet med ytskador.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Droppe, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, längd 67 cm, vikt 7,5 g, smyckespåse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 5,5 cm, vikt 4,1 g.