Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Ellen Curtis, Stockholm 2007, stl 17,5 mm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Bavna, krysopras ca 18,20 ctv, rosenslipade champagnefärgade diamanter ca 2,69 ctv, stift, längd 42 mm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, Bavna, krysopras ca 8,56 ct, rosenslipade champagnefärgade diamanter ca 1,86 ctv, storlek 17,25+ mm, vikt 7,6 g, diamanterna har ytdefekter.
LUCA CARATI, örhängen, 18K roséguld, bergskristall, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, stift med clips, längd 37 mm, vikt 13,3 g, originalask samt ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K guld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 19,5 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,47 ctv, storlek 17+ mm, vikt 6,0 g.
HERMÈS, Ring, 18K guld, Galopp, briljant 0,02 ct, ca TW/VS, Ref Nr 14S0204, stl 17,75 mm (56), vikt 5,5 g, originaletui, cert.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, opaler och rosenslipade diamanter ca 2,51 ctv, stift, längd 48 mm, vikt 9,5 g.
BENGT LILJEDAHL, ring,18K vitguld, rökkvarts ca 12,00 ct, Stockholm 1960, stl 16,75 mm, vikt 13,3 g.
ARMRING, 18K roséguld, champagnefärgade diamanter 2,90 ctv, Engelbert, diameter 65 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K roséguld, champagnefärgade diamanter 0,12 ct, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, champagefärgade diamanter 0,24 ctv, Engelbert, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, champagnefärgade diamanter 0,65 ctv, Engelbert, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.