Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad akvamarin ca 1,75 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 19 mm, ankarlänk 450 mm, vikt 3,1 g, akvamarinen har små nagg.
COLLIER, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, längd 48 cm, vikt 3,1 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten,
RING, 18K guld, rosa turmalin ca 0,65 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,72 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 2 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 3,0 g, akvamarinen har små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,76 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,6 cm, ankarkedja, 41 cm, vikt 2,3 g, safiren har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/SI-P, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 6 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/SI-P, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 6 mm, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 5 mm, stift, vikt 1,1 g, några diamanter med små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,9 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/SI, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalfasetterade rosa turmaliner ca 1,49 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,5 g, 1 turmalin har ett litet nagg.
SIGILL, 18K guld, karneol, Göteborg 1834, ringen från Stockholm 1822 med hängen i bandagat, vikt 11,3 g, en stjärna saknas på sigillet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW/VS, några SI, några med nagg i krona och kulett, längd 18,5 cm, vikt 7,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, turmaliner, ametist, citrin, vikt 9,8 g, stämplade K.Andersson men är omgjorda, slitna fasetter/väldigt små nagg på samtliga stenar, citrinen är skadad.
EMALJÄGG, silver/14K guld, blå och vit emalj, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Ryssland, höjd 20 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 3 blå ovalslipade safirer, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, längd 18 cm, vikt 21,8 g, safirerna har nagg.
EMALJÄGG, hänge, silver/14K guld, vit emalj, safirer ca 0,23 ctv, Ryssland, höjd 27 mm, vikt 5,7 g.