Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
FABERGÉ, hänge/ägg i 18K guld och blå emalj, Victor Mayer, 3 briljanter 0,03 ctv, ca W/VS-SI, Nr 449 av 500, certifikat, originaletui och box,
HÄNGE, 18K guld/silver, antikslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/P1, 5 gammal- och antikslipade diamanter ca 0,60 ctv, vit emalj, antik, höjd 45 mm, vikt 9,0 g, den stora diamanten har inneslutningar som når ytan, de två större sidostenarna har små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K och 14K guld, cabochonslipade granater, halvpärlor, emalj, höjd 36 mm, vikt 5,6 g, skador, tennlödningar, senare krokar i 18K guld.
LUCA CARATI, armring, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/VS-SI, mått ca 65 x 55 mm, vikt 7,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/SI, innermått ca 13 x 12,8 cm, stel modell med ledade element, vikt 52,5 g.
GIOIELLERIA SABBADINI, armring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, Milano, bredd 22 mm, mått 5,5x4,0 cm, vikt 24,2 g, senare säkerhetskedja.
RING, platina, äldre navetteslipad diamant ca 0,88 ct, ca W(H)/VVS-VS, 2 äldre navetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(F)/VVS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Birks, Kanada, stl 19,25 mm, vikt 4,7 g, de större diamanterna har tunna rondister med några mindre nagg, skador och svaga fattningar hos de minsta diamanterna.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, syntetiska rosa safirer, gammal- och rosenslipade diamanter, antika, diameter 15,9 mm, höjd 39 mm, vikt 5,6 g, senare krokar i 18K guld, några diamanter har små skador.
DIAMANT, briljantslipad, 1,62 ct, TCa(L)/SI1, grund slipning, små skador vid rondisten.
ALEXANDER TILLANDER, pärlcollier, odlade pärlor ca 5,0-5,5 mm, lås i 18K vitguld med 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Helsingfors 1970, längd 55 cm, vikt 24,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
COLLIER, 18K guld, Bavna, 3 rosenslipade smaragder ca 25,65 ctv, åttkantslipade bruna diamanter ca 1,15 ctv, längd 46 cm, vikt 8,3 g, diamanterna med ytdefekter.
BROSCH, blomsterkorg, 14K guld, granater, citriner, ametister, turmaliner, akvamarin, mått 35x40 mm, vikt 15,3 g, en ametist saknar en klo och sitter fastlimmad i fattningen, en annan ametist har nagg vid rondisten.
BROSCH, 14K guld, rött glas, onyx, antikslipade diamanter, diameter 36 mm, vikt 15,1 g, liten repa och nagg på onyxen, glaset har slitna fasettkanter, enstaka diamanter har skador och nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, 45 navettslipade samt 1 droppslipad diamant ca 5,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 43,5 cm + 4 cm, vikt 25,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,06 ctv, River-TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter har nagg och naturaler.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter 1,53 ctv, TW-TCr(G-I)/VS1-VS2, vikt 1,7 g, stift, båda diamanterna har naturaler vid rondisten och ena har litet nagg vid rondisten.