Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, diamanter med brännmärken.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,78 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, längd 38 cm, vikt 6,5 g, diamant med kulettfasett, låset är något trögt.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade behandlade rosa safirer ca 4,40 ctv, 195 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-TC/VS, längd 17,5 cm, vikt 21,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 15,1 g, stift med clips, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 ovalslipade blå safirer ca 5,92 ctv, 192 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI, längd 41/43,5/46 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med ytdefekter.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 6,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,8 g, smaragden har interna sprickbildningar varav vissa öppnar sig vid ytan, några av diamanterna har mindre nagg.
RING, 18K guld, blå safir ca 0,75 ct, 14 rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1929, stl 17 mm, vikt 1,9 g, safiren har sltage och nagg.
BROSCH, 18K guld, opal, fröpärlor, G Dahlgren & Co, Malmö 1972, mått 40 mm, vikt 3,1 g.
KAFFEKANNA, silver, handtag i svart trä, på välvd fot, lock med knopp i form av ros, Johan Olof Östlund, Gävle 1849, höjd 27 cm, vikt 840,6 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,26 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 14,0 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g,