Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 11, 2 - 11,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, höjd 21 mm, vikt 8,2 g, krok med bygel.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 6,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 64 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 36-44 cm, vikt 2,7 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VVS-VS vikt 3,9 g, stift, svaga fattningar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, radiantslipad diamant 0,31 ct, ca W(H)/SI, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, 18K guld, franska stämplar, otydlig mästarstämpel, längd 21 cm, vikt 54,5 g.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Olga, 6 matgafflar, 6 matknivar, 6 matskedar, C.G. Hallberg, Stockholm 1946-1957, totalvikt 1505 g.
BESTICKSERVIS, 42 delar, silver, modell Olga, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, GAB, Eskilstuna 1977-1991, totalvikt 1740 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, lapis lazuli, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1955, vikt 12,9 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,03 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ceson, Göteborg, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, litet nagg på rondisten samt kuletten.