Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
STIGBERT, 18K guld, ametist, Engelbert, 1952, stl 19 mm, vikt 12,6 g, signerad, ametisten med slitna fasettkanter, repor och nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt, 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 14 mm, vikt 2,9 g, huggies, några diamanter med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 1,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, River(D)/IF, IGI certifikat F1053267, förseglad, väldigt tunn rondist.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, W(H)/VVS2, Diamanthuset certifikat 160-1138, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,41 ct, TW/VS, Diamanthuset certifikat 160-1141, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, vikt 1,8 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 5 ovalslipade safirer cxa 2,5 ctv,12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 13,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmaliner, odlade pärlor, stift, huggies, längd 3,3 cm, vikt 9,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, mått 15x20 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, ca River/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, safirer ca 2,47 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 70 trapets - och 125 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Tcr/VS.P, längd 40 cm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 5,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 28 mm, vikt 5,1 g, stift.