Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
HELALLIANSRING, 18K guld, safirer ca 2,87 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, en safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 11 mm, huggies, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, ca TCr(I)/SI2, IGI certifikat 499112721, 16 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,78 ct, ca Cr(J)/VS, stl 18 mm, vikt 3,1 g, diamanten har skada.
ARMBAND, 18K vitguld, 48 st briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca LY-LB/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 4,3 g, några diamanter med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,82 ct, trapetslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, smaragden med skada och inneslutningar som når yan.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, trapets - , baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K guld, citriner, fröpärlor, filigran, Göteborg 1913, längd 42 cm, vikt 4,7 g.
RING, 14K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 19 mm, vikt 14,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, W(H)/VS2, IGI certifikat 519233456 samt 519233455, vikt,1,4 g, stift.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 18K vitguld, Tahitipärlor och Southsea pärlor ca 9,0 -10,0 mm, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Yellow/SI, gula och vita diamanter ca 0,23 ctv, längd 38 -45 cm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, diameter på hänget 1,2 cm, längd 34/40 cm, vikt 2,7 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld,navetteslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, höjd på hänget 1,3 cm, pansarlänk 41/46 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierade, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 19 mm, vikt 10,8 g, stift med clips, några diamanter har skador och nagg.
ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, Vizenca Italien, 1960-tal, längd 19 cm, bredd 16,5mm, vikt 56,8 g.
ELON ARENHILL, ring, 18K guld, ametist, Malmö 1951, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, stenen något lös i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt grayvr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
L´ETUI, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW/VS, Berggrens Juveler L'Etui, Stockholm 2008, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g, diamanten har litet nagg på kronan.