Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Bengt Hallberg, Köping 2000, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g.
COLLIER, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW/VVS, design S. Egger, Stockholm 1989, längd 41,5 cm, 63 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 123 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1990, längd 18 cm, vikt 24,9 g.
RING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1990, stl 15,25 mm, vikt 8,4 g, en diamant med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 115 cm, vikt 43,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/SI-P, illusion plate, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, 3 smaragdslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TCa(K-L)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g, ametisten med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g, diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 13,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 9,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, boulder opal ca 6,3 ct,10 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, Claes Liljeroth, Malmö 1991, längd 38 cm, vikt 49,1 g, certifikat.
H. STERN, collier, 18K guld, carréslipade granater, topaser, ametister, peridoter, turmaliner och citriner, längd 40 cm, vikt 43 g, har blivit reparerad.
Visa varaSilver Övrigt
OSTRONGAFFLAR, 6 st, silver, bakelit, Frankrike 1900-talets början, längd 15 cm, vikt 109,4 g, sprickor i bakelit.
RING, 14K vitgutd/guld, baguetteslipade diamanter 1,20 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.