261 - 280 av 296
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

RING, orm, 18K guld, smaragder, Stockholm 1952, stl ca 18,5 mm, vikt 10,1 g, smaragderna är skadade.

Utrop: 5 500 kr

RING, 23K guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, Southsea pärla 9,6 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 18,25 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 4 400 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, delvis svartrodinerat, 70 bruna briljanter ca 2,00 ctv, längd 18 cm, vikt 8,9 g.

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-W/VS-SI, mått 40 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 6 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 2,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,4 g.

22 000 kr

Utrop: 24 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,07 ct, TCr(I)/SI2, IGI certifikat 324898672, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, diamanten med innesluting som når ytan samt nagg på kuletten.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad behandlad orange safir ca 1,48 ctv, opaler ca 2,79 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 8 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, R(E)/SI2, IGI certifikat 472179900, inneslutning som når ytan, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, R(E)/SI2, IGI certifikat 520201592, längd 45 cm, vikt 3 g.

Utrop: 55 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,04 ctv, TCr(I)/VVS2, IGI certifikat 502134178 samt 474132136, stift.

24 000 kr

Utrop: 26 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 11 mm, stift, vikt 2,9 g.

7 500 kr

Utrop: 8 300 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, behandlade safirer ca 5,45 ctv, längd 18 cm, vikt 11,4 g.

Utrop: 17 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/P1, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ct, Gunnar Carlander Guldsmide, Stockholm, stl 19 mm, vikt 13,8 g, mittstenen har liten skada och nagg vid rondisten samt inneslutningar som når ytan.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, 136 briljantslipade diamanter ca 4,44 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, stl 17 mm, vikt 8,6 g.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 smaragdslipade smaragder ca 2,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,7 g.

Utrop: 19 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 4,5 g, litet nagg på safiren.

Utrop: 6 900 kr

SYSKONRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, natural vid rondisten, en diamant skadad.

Utrop: 4 000 kr

STIGBERT, 18K guld, turkos, Engelbert, 1973, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, gröna kulor av kalcedon, längd 49 cm, vikt 47,1 g, ej knutet, lås och mellanlägg i guld.

Utrop: 18 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-8,0 mm, lås i 18K vitguld, smaragder, längd 118 cm, vikt 87,5 g. smaragder med slitage.

Utrop: 5 500 kr