Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, carréslipade rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 7,5 g, omarbetad, slitna fattningar, några rubiner saknas, rubiner med nagg och skador, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/VS, Konstantin Pantos, Eskilstuna 1977, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, en diamant med mindre nagg.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W(H)/SI, vikt 0,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 14K guld, längd 48 cm, knutet, vikt 55,1 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 4,2-4,4 mm, lås i 18K guld, E Hacksell, Malmköping 1856, längd 21 cm, knutet, vikt 5,0 g, i behov av omträdning, emaljskador.
MIKIMOTO, pärlörhängen, odlade pärlor, sterlingsilver/14K guld, stift, vikt 3,4 g, ej snurrebussar.
ARMBAND, silver/låghaltigt guld, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, längd 18 cm, vikt 10,8 g, några länkar stellöda med 18K guld.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,00 ctv, briljantslipade diamanter, höjd 25 mm, vikt 1,8 g,.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/P, längd 42 cm, vikt 4,3 g.