Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
BROSCH, fågel, silver, markasiter, paste, Frankrike 1900-talets första hälft, Svenska importstämplar, mått 32x23 mm, vikt 4,1 g, saknar en markasit.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,3 mm, stift, vikt 1,9 g, ej snurrebussar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, ca TW(G)/VS2, Stigbert, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 3,8 g, diamanten med mindre nagg på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct, ca W(H)/VS2, Göteborg 1975, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 18 mm, vikt 1,5 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 2,8 g.
Dosor-Etuier Dosor
PUDERDOSA/HÄNGE, förgyllt silver, ljusblå emalj, lock med spegel på insidan, rund 4,3 cm i diameter, vikt 29 g.
ARMRING, 10K guld, lås, gångjärn och kedja förgyllt silver, 36 granater ca 36 ctv, inre omkrets 17,5 cm, öppningsbar, vikt 18,4 g.
BROSCH, 18K guld, huvudkrona 2,7 x 1,4 cm, 19 rosenslipade diamanter ca 0,22 ctv, nagg och skador, Malmö 1904, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,2-7,1 mm, doserat, lås i silver, längd 49 cm, knutet, vikt 13,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca LY/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 41,5 vm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med nagg.