261 - 280 av 506
1...131415...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022

Klubbad för

BROSCH, fågel, silver, markasiter, paste, Frankrike 1900-talets första hälft, Svenska importstämplar, mått 32x23 mm, vikt 4,1 g, saknar en markasit.

Utrop: 350 kr

BROSCH, fjäril, silver, filigran, mått 28x19 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 225 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,3 mm, stift, vikt 1,9 g, ej snurrebussar.

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, ca TW(G)/VS2, Stigbert, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 3,8 g, diamanten med mindre nagg på rondisten.

Utrop: 6 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct, ca W(H)/VS2, Göteborg 1975, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 18 mm, vikt 1,5 g.

1 400 kr

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 2,8 g.

2 100 kr

Utrop: 1 600 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,14 ct, ca TW/P.

Utrop: 1 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

PUDERDOSA/HÄNGE, förgyllt silver, ljusblå emalj, lock med spegel på insidan, rund 4,3 cm i diameter, vikt 29 g.

800 kr

Utrop: 600 kr

ARMRING, 10K guld, lås, gångjärn och kedja förgyllt silver, 36 granater ca 36 ctv, inre omkrets 17,5 cm, öppningsbar, vikt 18,4 g.

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K guld, huvudkrona 2,7 x 1,4 cm, 19 rosenslipade diamanter ca 0,22 ctv, nagg och skador, Malmö 1904, vikt 3,4 g.

Utrop: 2 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,2-7,1 mm, doserat, lås i silver, längd 49 cm, knutet, vikt 13,7 g.

Utrop: 450 kr

RING, silver, karneol, markasiter, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 350 kr

RING, silver, granater, stl 16 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 350 kr

RING, silver, agat, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 350 kr

OSTRONGAFFLAR, 5 st, silver, jugend, Leo Victor Gardey, vikt 140,7 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca LY/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 41,5 vm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 2 700 kr