Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 0,82 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,8 g, några diamanter har naturliga håligheter, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppslipad grön safir ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,2 g, safiren har ett litet nagg, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 6 x 5 mm, stift, vikt 1,5 g, några diamanter med naturliga håligheter.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg samt en skada vid rondisten, något slitna klor.
RING, 18K guld, 1 briljant- och 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g, diamanterna har nagg och små skador.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 0,88 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan, 1 safir har naturliga håligheter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,64 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,6 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,0 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,5-7,3 mm, doserat, lås i silver, längd 50 cm, knutet, vikt 13,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, 13 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,3 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,70 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,3 g, några diamanter har naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan, smaragden har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, orange safir ca 0,57 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,3 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,3 g, safiren har nagg, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, slitage på guldet, en sidosten är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1991, stl 18 mm, vikt 2,0 g, sliten fattning, en klo skadad, diamanten är skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 2,0-4,8 mm, lås i 18K guld och silver med baguetteslipad smaragd och rosenslipade diamanter, längd 57,5 cm, vikt 7,2 g, säkerhetskedja i 18K vitguld, missfärgning vid en pärla.
SIVERT KÄLLDÉN, hänge/kedja, sterlingsilver, droppformad cabochonslipad granit, Höga Kusten Konsthantverk, längd 43 cm, vikt 18,1 g, originaletui.
BÄLTE, sterlingsilver, ärtlänk, troligen Christer Tonnby, Halmstad 1981, bredd 3,3 mm, vikt 17,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, troligen Christer Tonnby, Halmstad 1983, diameter 15 mm, vikt 11,6 g.