Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022
SIGURD PERSSON, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca Ca(M)/VVS2, signerad, Stockholm 1988, stl 17 mm, vikt 11,8 g. (d)
SIGURD PERSSON, armband, silver, Stockholm 1970, bredd 39 mm, längd 17,5 cm vikt 137 g. (d)
WIWEN NILSSON, kedja, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Lund 1957, längd 43 cm, vikt 65,2 g, slitage. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Lund 1952, längd 19,5 cm, vikt 27,2 g, slitage. (d)
GEORG JENSEN, armband, nr 270, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 21 cm, vikt 63 g.
RING, 18K guld, navetteslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS1, 2 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr(J)/VS, Guldsmedsatelier Björkman & Magnell, Stockholm 1989, stl 16,25 mm, vikt 12,7 g.
HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K guld, odlade pärlor ca 2,9-5,4 mm, Stockholm 1944, höjd 52 mm, vikt 20,4 g, originaletui.
CHANEL, ring, Perles Matelassé Ring, 18K guld, pärlor, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ref. nr. 17S496, stl 53 (16,75+ mm), vikt 13,2 g, originaletui.
MAISON DE GREEF, enstensring, 17K vitguld, briljantslipad diamant 1,57 ct, TW(G)/VVS1, HRD certifikat 06220610010, Bryssel, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, diamanten har små brännmärken på paviljongen.
GEORG JENSEN, collier, nr. 273, sterlingsilver, Henning Koppel, formgiven ca 1950, längd 48 cm, vikt 110 g.
GEORG JENSEN, armband, nr. 273, sterlingsilver, Henning Koppel, formgiven ca 1950, längd 20,5 cm, vikt 47,8 g.
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(L)/SI1, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamanten snurrar något i sin fattning och har inneslutningar som når ytan samt nagg vid rondisten. (d)
BROSCH, förgyllt silver, pietra dura, mikromosaik, onyx, Pan och get, Rom, 1800-talets början, 65x55 mm, vikt 29,7 g, nål i 14K guld, små nagg på onyxen, små bucklor.
KARL ANDERSON, jardiniere, silver, glasinsats med etsad dekor, handtag i rocaille, maskaroner, Stockholm 1896, längd 37 cm, höjd 19,5 cm, glaset har små nagg.
BROSCH, 14K guld, demantoid granater, St Petersburg 1908-1927, mått 30x30 mm, vikt 5,8 g, något skev, en klo skev, saknar två demantoider, flera demantoider har nagg och slitna fasettkanter.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, 1900-talets första hälft, längd 18,5 cm, vikt 12,7 g.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/SI1, Stockholm, 1900-talets första hälft, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.
JOHAN STEINFORT, ljusstakar, silver, rund profilerad fot med dekor av svängda knäckar, vridet balusterskaft, Rokoko, Stockholm 1767-1768, höjd 22,5 cm, vikt 730,2 g, ena ljusstaken något skev.
ANNA PETRUS, läskpress, silver, handtag föreställandes Herkules, Karl Wojtech, Stockholm 1930, 15,5x8,5x12,5 cm, vikt 616,3 g, gravyr.