Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022
DIAMANT, kuddslipad, 0,54 ct, Fancy Light Pink, HRD certifikat 14006230001, små nagg och inneslutningar som når ytan.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 2,30 ct, ca Cr(J)/VS1, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Stockholm 1970, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, mittstenen har naturaler vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,37 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VVS1, Hellström & Åhrling, Stockholm 1982, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, en extra fasett, mycket litet nagg på rondist, storleksändrad med två kulor på ringskenans insida.
SUPSKED, silver, kerubknopp, tvärräfflor, barock, otydlig mästarstämpel, Uppsala, troligen 1707, längd 15 cm, vikt 29,1 g, små bucklor.
GEORG JENSEN, collier, nr. 235, sterlingsilver, Astrid Fog, vikt 160 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armring, nr. 235, sterlingsilver, Astrid Fog, formgiven 1971, vikt 78 g.
GEORG JENSEN, collier, nr. 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, Henning Koppel, längd 39 cm, vikt 109 g.
GEORG JENSEN, armband, nr. 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, Henning Koppel, längd 21 cm, vikt 61 g.
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca W(H)/P1, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g, diamanten har nagg vid rondisten. (d)
TRESTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Grading Report 7203754468, trapetslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
CARMOSÉRING, 12K/18K vitguld, ovalslipad safir 18,24 ct, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g, några diamanter har nagg, skador och inverterade naturaler.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanterca 5,90 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 2,28 ct, Swedish Gem Lab report GR00691-14022, trilliantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g.
LAPPONIA, collier, Col Precious, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ct, ca TW/VVS, Christophe Burger, Finland 2008, längd 43 cm, vikt 64,4 g.
LAPPONIA, armband, Circlin', 18K vitguld, Christophe Burger, Finland 2009, längd 15,5 cm, extra länk 3 cm, vikt 42,2 g.
LAPPONIA, ring, Anô Precious, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VVS, Christophe Burger, Finland 2009, stl 17 mm, vikt 12,1 g.
ARMBAND, silver/18K guld, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, antikt, Lissabon, Portugal, omkring 1900, längd 19 cm, vikt 31,5 g, låset i 19,2K guld, flera diamanter har nagg och skador.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/SI2, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Art Deco, stl 13,25 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld/platina, rubiner, antik- och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, antik, troligen Ryssland, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, flera diamanter och rubiner har skador och naturaler.