261 - 280 av 305
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld/vitguld, odlade pärlor, barocka, cabochonslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd ca 43 cm, vikt 46,3 g.

Utrop: 4 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca River(D)/VS2, vikt 0,8 g, diamanten med litet nagg på kuletten.

12 000 kr

Utrop: 12 600 kr

RING, platina, toppig pärla, äldre briljant - och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, Stockholm 1948, stl 17,25 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 6 900 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, Ge-Kå, Stockholm 1976, stl 16 mm, vikt 4 g, diamanterna har extra fasetter, slitna klor, en klo saknas.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca Cr(J)/VS2, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1972, stl 16 mm, vikt 3,7 g, diamanten har stort bord och låg krona, tunn rondist, liten skada och inverterade naturaler vid och på rondisten, lätt slitna fasettkanter på kronan och litet nagg på kronan.

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, ca 17K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 4,05 ctv, ca W-Cr/SI-P, 22 smaragder ca 2,97 ctv, längd 17 cm, vikt 18,0 g, flera diamanter och smaragder har nagg, extra länkdel med 3 diamanter ca 0,55 ctv och 3 smaragder ca 0,40 ctv, längd 2,3 cm, vikt 2,3 g.

30 500 kr

Utrop: 28 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Edvardo Arias Wam Guld, Stockholm 1991, stl 17 mm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter har små nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 304 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, stift/clips, höjd 53 mm, vikt 16 g, enstaka diamanter med skador.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, dödskalle, längd 16 17,5 cm, vikt 1,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad ametist ca 26,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 14,4 g, ett fåtal nagg.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

L'ETUI, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, INskription GIA 2207870403, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2015, stl 18 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 32 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Nordisk Kokusai, Stockholm 1975, stl 18,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 13 600 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr/VS, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, Atelje Saskora Marianne Sas-Korczynski, Stockholm 1954, stl 19 mm, vikt 4,0 g, sprickor i lödningar, en sidosten har litet nagg på kuletten.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS-SI, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, storleksändrad, spricka i ringskenan, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct ca TCr(I)/P1, något mjölkig, 40 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 9 000 kr

MATSILVER, 57 delar, Disa, 12 bordsgafflar, 12bordsknovar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 1 såssked, 1 tårtspade, 2 smörknivar, 5 smågafflar, 4 st etuier.

6 800 kr

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 3,2 g.

Utrop: 6 600 kr

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/P, längd 46 cm, vikt 3,0 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå rundslipade safirer ca 0,83 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 6 mm, stift, vikt 1,5 g, 1 safir har nagg på kuletten.

Utrop: 5 500 kr