181 - 200 av 305
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 2,4 g,

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 38 cm, vikt 5,2 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,95 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS.

Utrop: 11 200 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,97 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS.

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, flandersslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW(G)/VS2, David Harper, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.

Utrop: 15 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.

Utrop: 22 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, TCr(I)/SI2, brun ton, tunn rondist.

Utrop: 9 900 kr

DIAMANT, gammalslipad, 0,81 ct, Cr(J)/SI2, inverterade naturaler på rondisten, slitna fasettkanter och små nagg vid rondisten.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, odlade golden south sea pärlor, pärlor ca 10,9-12,9 mm, längd ca 50 cm, vikt 97,8 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

4 PATÉKNIVAR, silver delvis förgyllt, Samuel Pettersson, Linköping 1874 samt 1875, längd 19 cm, vikt 195,0 g.

1 300 kr

Utrop: 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCr(I)/SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, några av de mindre diamanterna med nagg vid kuletten.

Utrop: 18 000 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,82 ct, TCa(K)/VVS2, GIA dossier 6211782700, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, James Allen, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, etui.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 50 cm, höjd hänge 38 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 16 mm, vikt 3,3 g, huggies.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmaliner, odlade pärlor, stift, huggies, längd 3,3 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, påhängen, grå odlade pärlor, pärlor ca 10,8 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 4 400 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 2,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 24,8 g, armbandet är skadat.

11 000 kr

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,20 ct, Cr(J)/SI1, HRD försegling och stenkuvert 16007828003, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,7 g, mittsten med nagg på kronan.

Utrop: 44 000 kr

ARMBAND, förgyllt silver, sjöskum, korall, årsstämpel 1890 resterande stämplar otydliga, innermått 5,9 x 4,7 cm, vikt 27,1 g, slitage.

2 900 kr

Utrop: 2 000 kr