Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 2,4 g,
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 38 cm, vikt 5,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, flandersslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW(G)/VS2, David Harper, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
DIAMANT, gammalslipad, 0,81 ct, Cr(J)/SI2, inverterade naturaler på rondisten, slitna fasettkanter och små nagg vid rondisten.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, odlade golden south sea pärlor, pärlor ca 10,9-12,9 mm, längd ca 50 cm, vikt 97,8 g.
4 PATÉKNIVAR, silver delvis förgyllt, Samuel Pettersson, Linköping 1874 samt 1875, längd 19 cm, vikt 195,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCr(I)/SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, några av de mindre diamanterna med nagg vid kuletten.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,82 ct, TCa(K)/VVS2, GIA dossier 6211782700, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, James Allen, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 50 cm, höjd hänge 38 mm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 16 mm, vikt 3,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmaliner, odlade pärlor, stift, huggies, längd 3,3 cm, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, påhängen, grå odlade pärlor, pärlor ca 10,8 mm, vikt 9,5 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 24,8 g, armbandet är skadat.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,20 ct, Cr(J)/SI1, HRD försegling och stenkuvert 16007828003, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,7 g, mittsten med nagg på kronan.