Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,35 ct TW/VS, stl 18,25 mm, något otydliga svenska stämplar, 1972, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, Örns juvelateljé, 1965, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, vikt 1,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, blå kalcedon, G Dahlgren & Co, Malmö 1961, längd 45 cm, vikt 36,2 g.
ARMBAND, silver, tigeröga, Victor Jansson guldvaru AB, Lindesberg 1976, längd ca 18 cm, vikt 36,8 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosenslipade diamanter, cabochonslipade ametister, odlade pärlor, höjd 30 mm, vikt 8,0 g, skruvlås.
PÄRLCOLLIER, 45 cm lång, 6,1 mm odlade pärlor, 3,5 mm röda koraller, knuten, 18K guldlås med 4,4 mm odlad pärla, vikt 15,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade rubiner, 22 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/P, höjd 7 mm, vikt 2 g, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,67 ctv, baguette -, trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg.