Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca LY/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,2 g.
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, silver, guld och roséfärgade metallkulor, magnetlås, längd 46 cm.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor i vitt, grått och blått, örhängen med stift, collier längd 45 cm.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,11 ct ca TW/VS, Kaplans Safir, vikt 0,4 g.
LJUSSTAKAR, ett par, delvis förgyllda, vidgande, GAB, Stockholm 1959, höjd 4 cm, diameter 7,3 cm, fylld botten, totalvikt 105,8 g, bucklor.
BÄGARE, 6 st, silver, design Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1951-1952, höjd 4,5 cm, diameter 4,4 cm, totalvikt 171 g, etui.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt frgylld, empire, maskaron, Gustaf Folcker, Stockholm 1817, höjd 11,5 cm, längd 11,5 cm, vikt 128,9 g, buckla.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval blå safir ca 0,40 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, storlek 15,75 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca R/skador på rondisten, stl 19 mm.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, stl 19,5 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg vid rondisten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 19.75 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 2,2 g.