Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanater ca 0,27 ctv samt 6 trapetslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, höjd 26 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver / stål, 2 delar, Kultakeskus Oy, Finland, 1990, vikt 148,8 g, något skadat plastskydd.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr/VS, längd 42 cm, vikt 1,8 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, cabochonslipad 2,07 ct, mått 10,1 x 7,2 x 4,3 mm, inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, hjärtslipad, 0,65 ct, mått 5,3 x 6,1 x 3,7 mm, stor hålighet på undersidan.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Rose Petal, sterlingsilver, höjd 4 cm, längd 40 cm, vikt 17,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 2,9 g.
Ädelstenar Safirer
STJÄRNSAFIR, cabochonslipad 4,18 ct, ljusblå, mått 9,7 x 7,3 x 5,5 mm, inneslutning som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0-9,0 mm, off round, doserat, lås i silver med markasiter, längd 51 cm, knutet, vikt 30,6 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, cabochonslipad, 0,77 ctv, mått 7 x 5 x 5,9 mm, inneslutningar som når ytan.