Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
ARMBAND, 18K guld, 7 smaragdslipade turmaliner ca 21,0 ctv, längd 18,5 cm, vikt 19 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld, 3 smaragdslipade turmaliner, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, ca 2,75-8 mm, lås i 18K vitguld med åttknatslipade diamanter, går att ta isär till ett tvåradigt, längd 38,5 -44 cm, vikt 85,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 ovalslipade granater, onyx,192 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, höjd 86 mm, vikt 13,5 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipade granater, onyx, 61 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, höjd 57 mm, vikt 4,9 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,25 mm, vikt 1,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 27 ovalslipade safirer 5,70 ctv, 27 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca Cr/P, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa(Cr-L)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K vitguld, lapis lazuli, 65 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, ringen har en inre ringskena, en diamant saknas.
TENNISARMBAND, 14K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 4,83 ct ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,2 g, några diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 9,6 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 14 mm, huggies, vikt 1,8 g.
W.A BOLIN, helalliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Stockholm 2007, stl 17 mm, vikt 10,0 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler ca 3,33 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 4,4 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, gravy.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-Cr/P, hjärtan, höjd 10,6 mm, vikt 3,2 g, stift, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rubiner ca 0,48 ctv, 76 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 6 mm, vikt 3,4 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, South sea pärla, ca 15,4 mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ct, ca TCa(L)/nagg och skada vid rondist, längd 45 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 14 mm, huggies, vikt 2,3 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.