Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
SMYCKESET, collier, ring, örhängen, delvis förgylld metall, granater, längd 52 cm, stl 16,75 mm, vikt 23,3 g.
RING, 18K guld, smaragd, 16 briljanter ca 0,27 ctv ca W/SI, stl 16 mm, Kurt Ribbhagen 1988, vikt 7,9 g, skadad sten.
RING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS2, mindre briljanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCa/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, stl 15,75+ mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv varav mittstenen ca 0,45 ct, ca W/P, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, mittstenen med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cr(J)/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen med natural på paviljongen.
HÄNGE, 18K guld, granat, 18 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI-P, höjd 20 mm, vikt 2,1 g, några diamanter med nagg och skador.
COLLIER, fasetterade safirer och rubiner, lås i sterlingsilver, längd 54 cm, vikt 38,0 g, trädd på vajer.
RING, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TCr-LY/P, stl 53,4 (ca 17 mm), vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,12 ct, mörkrosa, 13,1x6,4x5,8 mm, slitna fasettkanter.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,31 ct, mörkrosa, 10,8x7,0x6,3 mm, slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor ca 6,9-13,2 mm, lås i sterlingsilver, From, längd 48 cm, vikt 77,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca Cape/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer 1,21 ctv, briljanter 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,4 g, stift.