Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,3 g, diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, rosett, safir, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 6,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, vikt 1,5 g.
DEKORATION, silver, ren, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1968, höjd 27 mm, vikt 11,6 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor ca 8,1-8,4 mm, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stift med clips, vikt 4,9 g.
RING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/P, 34 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/P, stl 18,25+ mm, vikt 1,8 g, mittstenen har en inverterad natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, tsavoriter, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, enstaka stenar med skador och nagg.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/SI, mått 6,5x7,1 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,66 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 21 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 1,62 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,1 g, rubinerna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, hjärtan, höjd 6 mm, vikt 1,8 g, stift, inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,12 ctv, 32 briljantslipade diamanterca 0,21 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, enstaka safir med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/P, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 11 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,5 g.