Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 2,68 ctv, 80 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca LY-Y/SI, höjd 15,5 mm, vikt 6 g , stift, ena smaragden med nagg.
Smycken Nål
NÅL/PIN, trollslända, 18K guld, 14 briljanter ca 0,07 ctv, Plique á jour, vikt 4,2 g, stopp i gulmetall.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, 46 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 40 mm, vikt 8,2 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, safirer ca 5,82 ctv, höjd 32 mm, vikt 11,3 g, stift.
KEDJA, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/SI-P, längd 86 cm, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, South sea pärla ca 15,5 mm, gammalslipad diamant 0,22 ct, ca TCa/SI, längd 42-45 cm, vikt 7,9 g, diamanten med nagg.
DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, TW(G)/IF, certifikat IGI F800364 från 1979, förseglad, tunn rondist, lätt bearding.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 2,29 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, safirer ca 0,75 ctv, baguette - , trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, en safir med nagg.
OSTRONGAFFLAR, 6 st, silver, bakelit, Frankrike 1900-talets början, längd 15 cm, vikt 109,4 g, sprickor i bakelit.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir ca 2,35 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, safiren med mindre nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 155 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, enstaka diamanter med skador och nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,51 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca W-Ca/SI-P, höjd 44 mm, vikt 5,1 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, TW-Ca/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-CR/SI-P, hängets höjd 39 mm, längd 45 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-CR/VS-P, höjd 7 mm, vikt 1,8 g, stift.